خانهکلک آزادگانصنعت نشرآفرینندگانشیوه‌نامهفروشگاهبیش تر

خبـرنامه

 

سخنی با شما

 

مسابقۀ فرهنگی

وقت به خیر، خوش آمدیدفهرست دلخواه                سبد خرید شما خالی ست                 خریدهای گذشتهجمعه 4 فروردين 1396
  سال ۹۵  سال ۹۴  سال ۹۳  سال ۹۲  سال ۹۱  سال ۹۰  سال ۸۹  سال ۸۸   سال ۸۷  سال ۸۶
تاریخ آخرین به روز رسانی: 1388.9.26                                                                                                                                                                                                                                    کاربر گرامی، به دلیل تغییراتی که در شیوۀ پرداخت آنلاین از طرف بانک‌های طرف قرارداد اعمال شده است، در حال حاضر امکان خرید از سایت وجود ندارد.
  خبرنامه / سال ۸۷Add To Favorite List چاپ برگشت به صفحه قبل


انتشار نخستین فرهنگ اصطلاحات حقوقی در افغانستانرتبۀ این عنوان:  در مجموع 38 راي

آمار بازديد: 3129 نفر

 
دانشگاه کابل یک قاموس (فرهنگ) اصطلاحات حقوقی را به زبان‌های فارسی و پشتو چاپ کرده است که بیش از چهار‌هزار اصطلاح حقوقی‌را در بر می‌گیرد.
این نخستین بار است که چنین قاموسی در افغانستان چاپ می‌شود. مقامات دانشگاه کابل می گویند که انتشار این قاموس، بخش فراوانی از مشکلات دانشجویان و کسانی را که با مسایل حقوقی سر و کار دارند، حل خواهد کرد.
هیأتی از استادان دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل، این قاموس را تهیه کرده‌اند که از سوی دادگاه عالی و وزارت عدلیه (دادگستری) افغانستان تأیید شده است.
نصرالله استانکزی، استاد حقوق دانشگاه کابل و یکی از نویسندگان این قاموس می گوید: «حدود ده‌هزار اصطلاح در قوانین افغانستان وجود دارد که نیاز به تعریف دارند.»
آقای استانکزی همچنین توضیح می‌دهد: «تلاش‌ها برای آسان‌سازی این اصطلاحات آغاز شده و چاپ قاموس اصطلاحات حقوقی، بخشی از این تلاش‌هاست.»
هنوز در افغانستان در زمینۀ نوشتن و انتشار کتب علمی و اکادمیک کارهای بسیاری انجام نشده است.
در سال‌های اخیر با ورود واژه‌های جدید در زمینه‌های گوناگون فرهنگی و علمی، نیاز به تدوین و انتشار این گونه کتاب‌ها در افغانستان بیش از پیش احساس می‌شود.
قاموس اصطلاحات حقوقی که تازه منتشر شده با آن که همۀ اصطلاحات موجود در قوانین افغانستان را در بر نمی‌گیرد، ولی بخشی از این اصطلاحات را به زبان‌های فارسی و پشتو در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد.
   
دارای امتیاز از 38 رأی
(عدد بالاتر برای عنوان بهتر)

مولتی ویرا

خانهکلک آزادگانصنعت نشرآفرینندگانشیوه‌نامهفروشگاهبیش تر

خبـرنامه

 

سخنی با شما

 

مسابقۀ فرهنگی

همكاران | ارتباط با ما | تبليغات با ما | همراهان
تمامی حقوق برای کلک آزادگان محفوظ است.